وصل کردن کمیسیون صنایع و معادن سرمایه گذاری

وصل کردن: کمیسیون صنایع و معادن سرمایه گذاری سرمایه گذاری مدیریت دستگاه کمیسیون جلوگیری تجهیزات ایمنی آموزش

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هنگامی که مجازات محکومین عنوان یک سریال می‌شود

بهروز بافایده با تأکید بر اینکه محور مهم سریال «محکومین» پرداختن به قانون مجازات جایگزین است گفت که امیدوار است پخش این سریال بتواند یک جریان بافایده و موثر در

هنگامی که مجازات محکومین عنوان یک سریال می‌شود

هنگامی که مجازات محکومین عنوان یک سریال می شود

عبارات مهم : زندان

بهروز بافایده با تأکید بر اینکه محور مهم سریال «محکومین» پرداختن به قانون مجازات جایگزین است گفت که امیدوار است پخش این سریال بتواند یک جریان بافایده و موثر در جامعه ایجاد کند.

به گزارش خبرآنلاین، بهروز مفید، تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «محکومین» راجع به این مجموعه گفت: «طرح این سریال حدود 3 سال گذشته به ذهنم رسید و جهت نخستین بار به یکی از شبکه های سیما ارائه دادم. آن وقت احساس کردم ضرورت دارد بحث مجازات جایگزین در یک فیلم مورد بررسی قرار گیرد.»

او ادامه داد: «در تمام کشورهای دنیا مجازات جایگزین به جای زندان در نظر گرفته می شود و این نوع تنبیهِ مجرم را به صلاح جامعه می دانند. البته بعضی از مجرمین مانند کلاهبردارها و آن دسته از افرادی که خشونت طلب هستند بهتر است که در زندان بمانند. ولی متقابل، بعضی از مجرمانی که به صلاح جامعه است که در زندان نباشند آیا که بعضی از آنها زمینه جرم در گذشته را نداشتند.»

تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «گمشده» بیان کرد: «این طرح را زمانیکه به یکی از شبکه های سیما ارائه کردم این قانون در کشور عزیزمان ایران وجود نداشت به همین علت فضایی جهت فعالیت در این زمینه نبود، به همین علت اقدامی جهت آن صورت نگرفت. ولی عنوان مورد توجه قرار گرفت. آخرهای سال 94 قانونگذاران به این مسئله توجه کردند و مجازات جایگزین را در بعضی موارد جهت مجرمان در نظر گرفتند. سال گذشته این طرح را به شبکه یک سیما ارائه کردم، با توجه به نگاهی که در این شبکه بود مورد توجه قرار گرفت. به عنوان یک برنامه ساز و فعال فرهنگی باید این دغدغه را داشته باشم که رسانه ها نباید درگیر این عنوان باشند که تنها به مباحثی بپردازند که مخاطب زیادی داشته باشد بلکه وظیفه رسانه ها فرهنگسازی است.»

مفید گفت: «زمانی که این طرح را به سیما ارائه کردم بعضی بیان می کردند که شاید به علت تنوع در مباحث مخاطب زیادی نداشته باشد ولی خوشبختانه در سری تازه مشاهده کردیم که «محکومین» در جذب مخاطب موفق عمل کرده است.»

او با اشاره به مجازات جایگزین تاکید کرد: «آن دسته از مجرمانی که به علت یک اتفاق درگیر یک جرم شده است اند، زمانی که به زندان می روند، از معاشرت هایی برخوردار می شوند که به صلاح جامعه نیست و یک جوان و بزهکاری که تازه وارد جامعه شده است هست، نباید این آموزش ها را ببیند. علاوه بر این عنوان آسیب پذیر شدن خانواده های این افراد بسیار زیاد کردن می یابد.»

این کارگردان ادامه داد: «علاوه بر این موضوعات، زمانی که مجرم در زندان است بار مالیاتی بسیاری را تحمیل می کند. به همین علت ضرورت دارد که مجازات جایگزین در کشور جدی تر گرفته شود. در حال حاضر در کشور این عنوان قانون شده است است ولی به نظر می رسد قضات به علت سخت بودن مجازات جایگزین و قضاوت سخت از انجام آن خودداری می کنند.»

تهیه کننده «محکومین» افزود: «با وجود اینکه مجازات جایگزین یک قانون شده است است ولی پخش این سریال، سیستم قضایی را جهت اجرای این قانون علاقمند تر می کند.»

مفید گفت: «افرادی هستند که به صورت غیرعمد مرتکب جرم شده است اند و به ذاتا بزهکار نیستند. قانون مجازات جایگزین، این اجازه را به قضات می دهد که مجازات های دیگری به جز زندان جهت این افراد در نظر بگیرند. در کشور ما بیش از 200 هزار زندانی وجود دارد که بخشی از آنها به حبس زیر دو سال محکوم شده است اند. شاید اگر بستر فرهنگی جهت پیاده کردن این قانون فراهم شود، قضات هم میل به بیشتری به صدور چنین احکامی داشته باشند.»

این تهیه کننده گفت: «جرایم غیرعمد عمدتا در خانواده های آبرومند رخ می دهد و آنها را دچار بحران می کند. همچنین اجرای حکم زندان، هزینه هایی جهت شرکت زندان ها و دولت به همراه دارد و همه اینها باعث می شود این قانون جهت ساخت یک سریال تلویزیونی جالب و بافایده باشد. البته به لحاظ نمایشی نیز موضوعی تازه و متنوع است که توانایی طرح داستان های موثر و دیدنی را دارد.»

به گفته این تهیه کننده، سریال محکومین قصد دارد ضمن روایت قصه هایی که از واقعیت الهام گرفته شده است اند، در این زمینه ساختن فرهنگ کند.

وی ادامه داد: «این کار یک اثر 30 قسمتی است که در ابتدا با آقای سیدجلال سیدحاتمی صحبت کرده بودیم و خوشبختانه از عهده کار برآمدند. ولی با توجه به اینکه می بایست تا دی ماه این مجموعه را جهت پخش آماده می کردیم مجبور شدیم بخشی از کار را به آقای حسین قناعت بسپاریم.»

مفید افزود: «در این مجموعه 444 بازیگر ایفای نقش کردند که حدود 38 نفر از بازیگران در این مجموعه شاخص هستند.260 لوکیشن مهم داشتیم. کار پرزحمتی بود که خوشبختانه به خوبی انجام شد.»

«محکومین» هر شب به غیر از پنجشنبه ها حوالی ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک روی آنتن می رود.

هنگامی که مجازات محکومین عنوان یک سریال می‌شود

واژه های کلیدی: زندان | سریال | قانون | مجازات | مجموعه | زندانی | تهیه کننده | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz